Adenik.cz

Novinky a zprávy z České republiky i ze světa

Ostatní

Chyby při vaření guláše. Jak se jim vyvarovat?  

Chyby při vaření guláše. Jak se jim vyvarovat?  

Guláš neodmyslitelně patří k české kuchyni. I když se jeho původ datuje do hluboké historie Maďarska, považují ho Češi za základ zdejší gastronomie. Bohatá chuť a vůně guláše lákají mnoho profesionálů i laiků k tomu, aby se pokusili o jeho přípravu. Recept lze považovat za přímočarý, takže by ho měl zvládnout i začátečník. Avšak je důležité vyvarovat se několika chybám, kterých byste se mohli při vaření dopustit. Pojďme se nyní podívat na ty nejčastější z nich. 

Nevhodný výběr masa

Typický český guláš, na který si každý hned vzpomene, je ale ten hovězí. Dejte si proto pozor na správný výběr masa. Pro hovězí guláš vždy sáhněte po hovězí kližce nebo krku. Jiný výběr masa by pokrm připravil o jeho charakteristickou chuť. 

Špatně orestované suroviny 

Při přípravě receptu by jako první na řadu měla přijít cibule. Po vhození do hrnce nechte cibuli dobře orestovat. Cibule by měla mít zlatou až tmavou barvu. Jedině tak guláš získá svou nasládlou chuť. Nedostatečně restovaná cibule bude mít za následek nevýraznost pokrmu. 

Opatrně s kořením 

Nezřídka se lze setkat se špatným výběrem koření. Do hovězího guláše však patří pouze tyto základní druhy koření: 

  • paprika 
  • majoránka 
  • kmín
  • česnek 
  • sůl a pepř 

Dávejte si pozor zejména při restování papriky. Paprika totiž rychle hořkne, a protoje je důležité ji rychle spojit s vodou, nebo vývarem. Základní gastronomické pravidlo také velí k uměřenosti. S kořením to tedy nepřehánějte, nechceme přehlušit chuť masa a zeleniny. 

Nedostatečný čas

Při vaření guláše si dejte pozor na délku vaření. Hovězí maso by mělo být duseno minimálně 2 hodiny, aby dobře změklo a pustilo chuť. V opačném případě by maso mohlo zůstat tvrdé a těžce stravitelné. V poslední fázi vaření doporučujeme pokrm pravidelně ochutnávat, abyste našli tu správnou chvíli, kdy maso získá dokonalou konzistenci. 

About the author